NASZA HISTORIA ... ?


"OGIEŃ LOLEK"
Wszystko zaczęło się od Biegu Wózków Nieprofesjonalnych w 2004 roku, które odbywały się w Parafii Leśna. Wtedy grupa 24 uczniów pomagała w zawodach osób niepełnosprawnych. Od tamtej pory co roku staramy się pomagać podopiecznym Fundacji "Dzieci Serc". Od kilku lat wraz z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich z Twardorzeczki organizujemy poczęstunek pielgrzymującym z Bielska pilgrzymom "Dzieci Serc" w naszej szkole, uczestniczymy w pielgrzymce i mszy św. na Matysce.
W listopadzie 2017 roku wolontariusze wzięli udział w obsłudze najstarszego maratonu górskiego w Polsce – Maraton Beskidy, podczas którego częstowali biegnących napojami i posiłkami energetyzującymi.


"OTWIERAMY OCZY I SERCA NA POTRZEBY INNYCH"
Od lutego 2011 roku w naszej szkole realizowany jest projekt pod tytułem „Otwieramy oczy i serca na potrzeby innych”. Głównymi celami i założeniami projektu są: zapoznanie młodzieży z sytuacją osób starszych, niepełnosprawnych, chorych z terenu gminy Lipowa oraz osób przebywających w instytucjach pomocy społecznej; uwrażliwienie młodzieży na potrzeby tych osób; podejmowanie działań skierowanych na niesienie pomocy i organizację opieki nad tymi osobami. Adresatami projektu są przede wszystkim osoby starsze, samotne, niepełnosprawne i chore z terenu naszej Gminy oraz podopieczni instytucji, z którymi od lat współpracuje szkolny Klub Wolontariusza: Dom Pomocy Społecznej w Żywcu i świetlica integracyjna Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej. Od kilku lat uczniowie pomagają swoim bliskim krewnym, choć kiedyś docieraliśmy do osób z polecenia innych. Podczas wizyt w domach podopiecznych pomagamy w drobnych pracach w gospodarstwie, rozmawiamy, czytamy książki, czasopisma. W miarę potrzeb robimy zakupy, wykonujemy prace w obejściu, drobne naprawy, palenie w piecu, kupujemy
leki w aptece, czy wypożyczamy książki w bibliotece.


"GÓRA GROSZA"
Co roku wspieramy Państwowe Domy Dziecka w Ogólnopolskiej Akcji "Góra Grosza". Grosiki zostają przekazane towarzystwu NASZ DOM, które tradycyjnie już udziela wsparcia finansowego domom dziecka i innym placówkom opiekuńczo-wychowawczym w Polsce. Lubimy tę akcję, która cieszy najbardziej najmłodszych.


"WIELKA ORKIESTRA ŚWIATECZNEJ POMOCY"
Wszyscy wiemy o co chodzi w "Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy". My w tę akcję aktywnie włączamy się co roku. Kwestujemy w czterech Parafiach Lipowej, Leśnej, Słotwinie i Ostrem – Twardorzeczce z owocnym skutkiem. W 2017 roku w nagrodę za działania WOŚP ponad dwudziestu wolontariuszy zaangażowanych w zbiórki odwiedziło siedzibę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie i spotkało się z Jurkiem Owsiakiem. Często wolontariuszami WOŚP są uczniowie zaangażowani w kilka akcji charytatywnych.

KOLĘDOWANIE W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
Tradycyjnie co roku przygotowujemy program słowno – muzyczny, z którym wyjeżdżamy do Domu Pomocy Społecznej w Żywcu przed świętami Bożego Narodzenia. Składamy życzenia podopiecznym, łamiemy sie opłatkiem i wspólnie kolędujemy. To zadanie jest dla nas jednym z najważniejszych, do którego solidnie się przygotowujemy i które równie mocno przeżywamy jak i jego adresaci – osoby starsze, samotne, których może po naszych odwiedzinach już nikt nie odwiedzi z życzeniami.


KONCERTY CHARYTATYWNE
Co roku przed świętami Bożego Narodzenia na sali lustrzanej w zamku żywieckim odbywa się koncert charytatywny Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej. Uczestniczą w nim trzy wolontariuszki z naszej szkoły, które sprzedają kartki świąteczne i pomagają w odbywających się aukcjach, z których całkowity
dochód przeznaczony jest na rehabilitacje osób niepełnosprawnych.

SPRZATANIE OPUSZCZONYCH GROBÓW
Sprzątanie cmentarza to jedno z naszych pierwotnych zadań. Nasze poprzedniczki na samym początku przygody z wolontariatem zaproponowały uporządkowanie zaniedbanych grobów na niedalekim cmentarzu w Radziechowach przed świętem zmarłych. Sprzątaliśmy wtedy każdy nieodwiedzany grób, teraz skupiamy się na grobach dzieci oraz grobie ks. Prałata Stanisława Gawlika. Po porządkach każdy wolontariusz zapala na grobie znicz. Wielu z nas ma na lokalnym cmentarzu swoich bliskich, jest więc czas na odwiedzanie i modlitwę na grobach bliskich. Od kilku lat porządkujemy również cmentarze w Lipowej i Leśnej.

ZBIÓRKI ODZIEŻY I ZABAWEK
Te zbiórki przeprowadzamy kilka razy do roku lub w miarę zapotrzebowania. Zebrane dary przekazujemy podopiecznym Stwarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej, podopiecznym Domu Dziecka, Domu Pomocy Społecznej, osobom starszym i potrzebującym z naszej gminy. W grudniu 2011 roku
po pobycie naszego opiekuna pani Bożeny Jakubiec – Bogusz z dzieckiem na oddziale Szpitala Pediatrycznego w Bielsku – Białej zorganizowaliśmy zbiórkę potrzebnych rzeczy. Były to nie tylko zabawki, maskotki, książeczki, gry stolikowe, czy materiały papiernicze do kącików dziecięcych, ale również tak bardzo potrzebne pościel i piżamki. Działanie nazwaliśmy „Podaruj uśmiech dzieciom“. W akcję zaangażowaliśmy również Szkołę Podstawową w Słotwinie. Często na zbiórki odzieży trafiają duże ubrania, przekazujemy je do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie korzystają z nich potrzebujący.

WIZYTY W DOMU DZIECKA
Raz w roku odwiedzamy Państwowy Dom Dziecka w Żywcu. Oprócz rozmów z podopiecznymi i opiekunami grup pomagamy w zadaniach, gramy w gry stolikowe i w związku z sobotnimi wizytami pomagamy w porządkach. Przywozimy również według zapotrzebowania zabawki, materiały papiernicze oraz odzież.

POMOC DLA SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT
Wspomagamy również Schronisko dla Zwierząt w Żywcu organizując zbiórki tego, co w schronisku najbardziej potrzebne. Są to przede wszystkim: karma dla zwierząt, produkty sypkie, akcesoria dla zwierząt i koce. W ramach pomocy dla zwierząt na początku roku szkolnego 2017/2018 wraz ze Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Węgierka” zorganizowaliśmy akcję „Suchy chleb dla konia”. Konie są przyjaciółmi podopiecznych stowarzyszenia i pełnią funkcję terapeutyczną. Stąd zrodził się pomysł zebrania jak największej ilości końskiego przysmaku dla koni z Gospodarstwa Agroturystycznego „Piekiełko” w Żabnicy, gdzie podopieczni korzystają z hipoterapii.

WYJAZDY NA ŚWIETLICĘ INTEGRACYJNĄ
Raz w miesiącu w soboty kilku wolontariuszy wyjeżdża na świetlicę integracyjna Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej. Podczas czasu spędzanego na świetlicy z osobami niepełnosprawnymi rozmawiamy i pomagamy w pracach ręcznych.

KIERMASZE ŚWIĄTECZNE
Przygotowane przez uczniów naszej szkoły ozdoby, smakołyki oraz kartki są corocznie sprzedawane podczas szkolnych kiermaszy świątecznych, a dochód ze sprzedaży przeznaczony jest dla niepełnosprawnych i chorych uczniów naszej szkoły.

ZBIÓRKI MAKULATURY I NAKRĘTEK
Zbiórki tych surowców wtórnych przeznaczone są na pomoc dzieciom niepełnosprawnym z terenu naszej gminy. Prowadzimy je co roku, a uzyskane środki przekzaujemy na godziny rehabilitacyjne dla naszych uczniów. W tamtym roku szkolnym zorganizowaliśmy również zbiórkę starych telefonów i tabletów, których recykling zasilił konto ucznia niepełnosprawnego z naszej gminy.

WARSZTATY OKOLICZNOŚCIOWE
Jako wolontariusze uczestniczymy kilkanaście razy w roku w naszych świetlicowych warsztatach, na których wykonujemy kartki świąteczne, stroiki i prezenty dla podopiecznych i osób zaprzyjaźnionych, fanty na zabawę karnawałową, na koncerty charytatywne i kiermasze, z których całkowity dochód wspiera osoby potrzebujące.

„KLAPKI DLA GAMBII“
Od marca do czerwca zbieraliśmy klapki w akcji "Klapki dla Gambii", której organizatorem była Akademia Techniczno – Humanistyczna w Bielsku – Białej. Zebraliśmy ogromne pudło klapek dla potrzebujących dzieci w Afryce. W tę akcję zaangażowały się szczególnie małe dzieci i ich rodzice.

GMINNE WARSZTATY DLA WOLONTARIUSZY
Od pięciu lat organizujemy w szkole warsztaty dla wzsystkich szkół Gminy Lipowa, podczas których dzielimy się dobrymi praktykami naszego Klubu, zachęcamy do działań wolontariackich i charytatywnych oraz przybliżamy ideę wolontariatu. Co roku warsztaty odbywają się pod innym hasłem. Do tej pory miały miejsce spotkania: „I ty możesz zostać wolontariuszem“, „Warto pomagać“, „Barwy wolontariatu“, „Jak mądrze pomagać“ oraz tegoroczne, które odbędą się w marcu „Poznaj – zrozum – działaj!“. Co roku na spotkania warsztatowe zapraszani są ciekawi ludzie na co dzień związani z pomocą innym, zaangażowani w wolontariat w różnych dziedzinach życia.

SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI
• W marcu 2017 roku gościliśmy przedstawicieli Polskiej Akcji Humanitarnej, od których dowiedzieliśmy się jak zachęcać do działąń wolontariackich w naszych małych środowiskach. Pan Tadeusz Szczepaniak – edukator przedstawił prezentację działań wolontariuszy i pracowników PAH i tym samym przybliżył nam ideę wolontariatu wybiegającego w świat. W świat konfliktów, sporów, wojen, katastrof, impasu ekonomicznego oraz braku bezpieczeństwa, który jest nieodzownym elementem pomocy. Poznaliśmy wolontariat oparty na kompromisach i dowiedzieliśmy się jak ważnym czynnikiem dla wszelkich działań jest pokój na świecie.• W lutym 2017 roku wolontariusze WOŚP w nagrodę za zabraną sumę na cel charytatywny pojechali do
sztabu głównego Jurka Owsiaka oraz zwiedzili Fundacje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mogliśmy
porozmawiać z Jurkiem Owsiakiem, a nawet wzięliśmy udział w krótkim spocie zachęcającym do licytacji
akcji.
• W styczniu 2017 nasi wolontarisze wzieli udział w spotkaniu z Panią Janiną Ochojską w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Zobaczyliśmy prezentację, ukazującą życie osób, które straciły swoje domy, rodziny, a także poczucie bezpieczeństwa. Dowiedzieliśmy się na czym polega pomoc i jak my, którzy nie mamy bezpośredniego kontaktu z poszkodowanymi możemy wesprzeć potrzebujących.
• W 2016 roku w ramach III Gminnych Warsztatów dla Wolontariuszy odbyło się spotkanie z Kawalerami Orderu Uśmiechu z terenu Żywiecczyzny. Naszymi gośćmi byli ks. Piotr Sadkiewicz, Władysława Klinowska, Władysława Deka i nieprzybyły na spotkanie dr Janusz Wyrwalski. Obecni wspaniale opowiadali o swojej posłudze Kawalera Orderu Uśmiechu i zachęcali do nawet najmniejszych działań na rzecz innych.
• 23 czerwca 2016 roku w ramach podsumowań Gminnej Kampanii Profilaktycznej odwiedził nas gość specjalny Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak. Cała społeczność uczniowska wzięła udział w przygotowanym z tej okazji podsumowaniu działań, w których jako oddziaływania profilaktyczne znalazła się również działalność naszego klubu.
• W marcu 2014 roku miało miało miejsce spotkanie z wolontariuszem panem Szymonem Kieczką, który przybliżył nam ideę wolontariatu misyjnego i opowiedział o swoim pobycie w Peru w szkole Jana Bosco.
• W 2013 roku na naszym spotkaniu dla wolontariuszy mieli okazję być i dzielić się z nami swoimi działaniami na rzecz wolontariatu w naszym środowisku lokalnym najbiźsi ludzie związani z pomocą: ks. Potr  Sadkiewicz – założyciel akcji krwiodastwa i szpiku kostnego, przewodnicząca Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pani Bożena Ćwikła, pani Anna Knapek – działaczka i wolontariuszka Koła Gospodyń Wiejskich oraz prezes Stowarzyszenia Ziemi Lipowskiej – Liliana Wójtowicz – propagatorka gminy i naszych tradycji.

 

Facebook